Môže byť v dnešnej dobe copywriter každý?
A čo pri copywriteroch? Dokáže tvrdiť, že každý z nás je copywriter?
Copywriting nespočíva iba v gramatike
Rovnako ako dizajn, aj copywrite sa zameriava na jediný predmet s cieľom uspokojiť potreby, prísť na chuť a rozvíriť emócie. Prečo by práve v tomto mala brániť iba gramatická zručnosť, resp. negramotnosť prispievateľa? Jazyk sa mení každým rokom. Minimálne je slovenský jazyk neustále obohatený o anglicizmy, čiže slová prevzaté z anglického jazyka. Mne osobne sa nikdy nepáčilo zamieňanie slovenského textu s anglickým, hlavne, keď váš klient je slovenský výrobca. Nájdete ich pri vzniku nových aplikácií ako Instagram, Facebook, pri pracovných pozíciách ako JH manažér, Frontend / Backend developer, CTO manažér alebo ako bežne zaužívané slová ako startup, slogan, budget, tender, know-how. Bežne ich vyslovujeme, skloňujeme a časujeme.
Existujú dva typy grammar nazi
Jeden typ, ktorý píše opisnou slovenčinou a tí, ktorí píšu náučnou slovenčinou.
- Ľudia, ktorí píšu náučným spôsobom nie sú zvyknutí na kreatívne písanie. Narodili sa pre právnické a lekárske profesie, kde sa gramatika používa tak intenzívne, že vety akéhokoľvek druhu už pomaly nedávajú ani zmysel. Riadia sa jazykovými pravidlami, ktoré sa po celý život učili v škole, pričom zabíjajú akýkoľvek zmysel pre kreativitu a tvorivosť.
- Kreatívci zvyčajne píšu opisným spôsobom. Poznajú pravidlá gramatiky, ale vedia sa s tým zároveň aj pohrať. Nie je zrovna dôležité, keď dajú čiarku na vyše alebo zamenia slovosled. Svojím tvorivým písaním dodávajú textom pochopenie a vzbudzujú záujem.
Zdroj: www.medium.com
Zdroj foto: www.pexels.com